درباره شاکی بیشتر بدانید

خانه»بانک محتوا»درباره شاکی بیشتر بدانید
زمان مطالعه: 4 دقیقه

درباره شاکی بیشتر بدانید

شخصی که مورد وقوع جرم قرار می گیرد بزهدیده است وقتی در مقام مطالبه مجازات بزهکار بر‌می‌آید شاکی نام دارد.

در جرایم قابل گذشت مانند فحاشی، ترک انفاق، صدمات بدنی ساده، چک بلامحل و… نقش اصلی را در تشکیل پرونده شاکی ایفا می‌کند. یعنی اگر متضرر از این جرایم در مقام دادخواهی و شکایت برنیاید نه پلیس و نه دادسرا حق تعقیب مرتکب جرم را ندارند و هنگامی مرتکب جرم تعقیب می شود که متضرر از جرم از او شکایت کند.
اما در جرایم غیر قابل گذشت مانند سرقت، قتل، کلاهبرداری و… شاکی نقش ثانویه دارد یعنی حتی اگر در مقام مطالبه ضرر و زیان برنیاید و شکایتی طرح نکند پلیس و دستگاه قضایی مکلف به کشف جرم و تعقیب متهم هستند. البته رضایت شاکی در این گونه جرایم نقش مهمی در تخفیف مجازات متهم خواهد داشت.

شاکی خصوصی کیست ؟

“شخصی که از وقوع جرمی متحمل ضرر وزیان شده و یا حقی از قبیل قصاص و قذف پیدا کرده و آنرا مطالبه مینماید مدعی خصوصی و شاکی نامیده میشود .

شاکی همان مجنی علیه می باشد که جرم برعلیه او ارتکاب یافته است . اگراو اقدام به طرح شکایت و تعقیب شخص راخواستار شود ، شاکی است . ولی اگر بعد از طرح شکایت اقدام به طرح

دعوای ضررو زیان کند دراینصورت او مدعی خصوصی می باشد .

دعوا ممکن است هردو جنبه را داشته باشد هم جنبه عمومی وهم جنبه خصوصی مانند کلاهبرداری وقتل که درصورت گذشت شاکی نیز ، مجازات جنبه عمومی جرم باقی می ماند.

شاکی چطور طرح شکایت کند؟

برای طرح شکایت باید به دادسرا یا کلانتری مراجعه نمود . البته باید به کلانتری یا دادسرایی مراجعه کنید که جرم در حوزه آن واقع شده باشد.

البته برخلاف دعوای حقوقی که خواهان باید دادخواست با تمام تشریفات و شرایط آن پر کند برای طرح دعوای کیفری شاکی لازم نیست حتماً برگه مخصوصی با تشریفات خاص تهیه کند.

او فقط باید حداقل‌هایی را رعایت کند. ماده ۶۸ و ۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری شرایط شکایت را مشخص کرده است. بر اساس ماده ۶۸: «شکایت برای شروع به رسیدگی کافی است، قاضی دادگاه نمی‌تواند از انجام آن خودداری نماید.»

نکته‌ای که باید در این خصوص به خاطر داشت این است که مطابق ماده ۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری، قضات و ضابطان دادگستری موظفند شکایت کتبی یا شفاهی را همه وقت قبول کنند.

شکایت شفاهی در صورت مجلس قید می‌شود و به امضای شاکی می‌رسد، اگر شاکی نتواند امضا کند یا سواد نداشته باشد مراتب در صورت مجلس قید و انطباق شکایت شفاهی با مندرجات صورت‌جلسه تصدیق می‌شود

چنانچه نیاز به مشاوره یا خدمات وکالتی دارید، با من تماس بگیرید – 09913138500
پذیرش حضوری صرفاً در روزهای زوج و با هماهنگی قبلی

توسط |1402-1-11 10:37:37 +00:0010 فروردین 1402|دیدگاه‌ها برای درباره شاکی بیشتر بدانید بسته هستند

درباره نویسنده:

حامد نورمحمدی | وکیل پایه یک دادگستری > عضو کانون وکلای دادگستری مرکز