مشاوره حقوقی حرفه ای

 • بسیاری از افراد دوراندیش که می خواهند دچار مشکلات حقوقی نشوند و یا عده زیادی افرادی که دچار مشکلات حقوقی می شوند، مایل هستند پیش از طرح شکایت یا دادخواست، با مشاور حقوقی متخصص گفتگو کرده و از زوایای حقوقی موضوع مطلع شوند.
 • من حامد نورمحمدی، با استفاده از دانش حقوقی و با در نظر داشتن رویه قضایی و عٌرف جامعه و همچنین رعایت مصلحت و موقعیت خاص هر یک از مراجعین، با شیوه خاص خود، به آن ها مشاوره حقوقی لازم و نیز راهکارهای پیش روی حقوقی را ارائه خواهم داد.

انواع مشاوره حقوقی

 • از یک نگاه مشاوره حقوقی بر اساس « موضوع » به دو دسته تقسیم می شود :
  • 1. مشاوره حقوقی مربوط به امور معاملات، قراردادها و … : 
   مشاور حقوقی باید پیش نویس و متن قراردادها را تنظیم کند و بر روند عقد آن و مواد ذکر شده در آن نظارت کند. در صورت نیاز باید افراد را از شرایط و اثرات هر یک از بند های قرارداد آگاه کند تا کسی متحمل ضرر نشود. مشاوره حقوقی می‌تواند در معاملات ملکی، خرید و فروش، رهن، وکالت و همچنین موضوعات مربوط به امور ارث، وصیت و خانواده مانند طلاق، حضانت، نفقه و مهریه به افراد کمک کند.
  • 2. مشاوره حقوقی مربوط به دعاوی و شکایات در مراجع ذیصلاح :
   مشاور حقوقی می‌تواند ضمن راهنمایی دقیق شما در خصوص اینکه برای احقاق حق خود، چه راهکار و چه میزان احتمال پیروزی و شکست دارید، حسب مورد با قدرت قلم خود و نگارش متون حقوقی در قالب لایحه، دادخواست، شکواییه و … به افراد در پیگیری دعاوی کمک کند و به آن‌ها مشاوره دهد. در صورتیکه پروانه وکالت داشته باشد می تواند شخصاً به طور مستقیم و به نیابت از شما پرونده را در دست بگیرد.
 • از یک نگاه مشاوره حقوقی بر اساس « روش » به دو دسته تقسیم می شود :
  • 1. مشاوره حقوقی حضوری :
   اهمیت رویاروی حضوری وکیل و ارباب رجوع با توجه به پیشرفت تکنولوژی های نوین کمرنگ تر شده است ولی اکثر اوقات، مخصوصاً وقتی مشاوره حقوقی، زمینه مطالعه پرونده و قبول وکالت در امری باشد، برای احراز هویت ارباب رجوع و همچنین مشاهده اصل مدارک و مستندات ایشان، لازم است که در جلسه ای حضوری با ایشان ملاقات صورت بگیرد.
  • 2. مشاوره حقوقی غیرحضوری :
   مشاوره حقوقی غیرحضوری شامل مشاوره تلفنی (تلفن ثابت یا موبایل) صوتی (در قالب ارسال صدای ضبط شده) ، تصویری (در قالب ویدیوکال یا اسکایپ) و مکاتبه ای (در قالب ایمیل و چت) میگردد. نکته مهم این است که در صورتی این مشاوره، صحیح خواهد بود که اولاً ضمن تکمیل دقیق فرم درخواست مشاوره، مدارک و مستندات هم به مشاور ارائه شود و صرفاً بر اساس قول شفاهی مراجعه کننده مشورت داده نشود و ثانیاً اینکه در فرصت مناسب و پس از مطالعه اجمالی مدارک و مستندات، مشاوره صورت بگیرد و الا امکان عدم ارائه اطلاعات به نحو دقیق و کامل و همچنین اشتباه از ناحیه مشاوره دهنده هم بالاست.

   اگر وکیل را به پزشک تشبیه کنیم، پزشک حاذق هیچ گاه بدون دریافت جواب آزمایش های لازم و مشاهده سوابق بیمار، دارو یا روش درمان خاصی را تجویز نمی کند و آنچه در امر طبابت هم به «تجویز اشتباه» معروف است، ناشی از همین ساده اندیشی و سهل انگاری در خصوص معاینه دقیق بیمار و دقت در جزئیات است.

 • از یک نگاه مشاوره حقوقی بر اساس « هزینه » به دو دسته تقسیم میشود :
  • 1. مشاوره حقوقی رایگان :
   آنچه در جامعه ما به عنوان مشاوره حقوقی رایگان دیده و شنیده می شود، هر یک حکایت خاص خود را دارد از جمله اینکه گاهاً « مشاوره دهنده وکیل دادگستری نیست و یا دانش آموخته حقوق است و یا حتی دانش حقوقی ندارد » ، گاهی « مشاوره دهنده، با اصول حرفه ای مشاوره آشنا نیست » ، گاهی « مشاوره رایگان به نوعی تله محسوب می شود برای جذب پرونده که خروجی آن هزینه های گزافی را به مراجعه کننده تحمیل می کند » و …
  • 2. مشاوره حقوقی غیررایگان :
  • اگرچه من هم به سوالات کوتاه بسیاری از مردم به رایگان پاسخ می دهم و زکات علم نیز نشر آن است ولی زکات نشر علم من بیشتر از طریق تولید محتوا است و  با در نظر گرفتن ارزشمندی زمان برای هرکس و فایده ای که مراجعه کننده از مشاوره حقوقی بهره مند می شود ، مشاوره های حقوقی اینجانب هم در غالب موارد رایگان نیست که البته نه ارزان است و نه گران قیمت. لیست قیمت و هزینه خدمات مشاوره حقوقی در ادامه همین مطالب خواهد آمد.

   همیشه این ضرب المثل را به یاد داشته باشید که « هیچ گرانی بی حکمت نیست و هیچ ارزانی بی علت نیست. »

 • از یک نگاه مشاوره حقوقی بر اساس « زمان » به دو دسته تقسیم می شود :
  • 1. مشاوره حقوقی موردی :
   معمولاً اشخاص تا زمانی که دغدغه یا مساله حقوقی برای آن ها پیش نیامده باشد، به وکیل یا مشاور حقوقی مراجعه نمی کنند ؛ فلذا اکثر مشاوره های حقوقی به صورت موردی است و ارائه خدمت حقوقی به مردم در قالب مشاوره، طی یک یا نهایتاً چند جلسه به اتمام می رسد.
  • 2. مشاوره حقوقی مستمر :
   گاهی اوقات اشخاص به دلیل حجم بالای سرمایه های خود و معاملات متعددی که دارند و همچنین متعدد بودن پرونده های قضایی خود و یا به هر دلیل دیگری، ضرورت استفاده از یک وکیل معتمد را بیش از پیش احساس می کنند و خواهان استفاده از خدمات ایشان در جهت منافع خود هستند. این مورد که به نوعی مشاوره حقوقی مستمر در طول زمانی مشخص است، مسلتزم تنظیم قرارداد ویژه بین وکیل و ارباب رجوع است تا اولاً حقوق و تکالیف طرفین شفاف و بدون ابهام باشد و ثانیاً اینکه خدمات حقوقی به صورت حرفه ای انجام گردد.
 • از یک نگاه مشاوره حقوقی بر اساس « حساسیت » به دو دسته تقسیم میشود :
  • 1. مشاوره حقوقی مستلزم مطالعه پرونده قضایی :
   گاهی اوقات مشکلات مردم در مراجع رسیدگی کننده به مسائل حقوقی نظیر دادگاه، شورای حل اختلاف ، دادسرا، دیوان عدالت اداری و … در قالب پرونده و در جریان رسیدگی است که مراجعه کننده برای اعطای وکالت یا دریافت مشاوره حقوقی به وکیل مراجعه میکند که ارائه مشاوره حقوقی صحیح و همچنین تصمیم گیری در خصوص قبول یا عدم قبول چنین پرونده ای ، مستلزم اعطای وکالت به وکیل است تا با مراجعه به مرجع مربوطه، پرونده را مطالعه کند و حسب مورد از اوراق آن کپی برداری کند. چنین مشاوره ای به دلیل اعطای وکالت ، هزینه های مالیاتی و زمان و هزینه ای که برای رفت و آمد خرج می شود ، دارای هزینه ای نسبتاً بیشتر است که البته اگر مشاوره منتهی به وکالت در پرونده گردد، هزینه وکالت در مطالعه پرونده نیز از حق الوکاله کسر میگردد.
  • 2. مشاوره حقوقی بدون نیاز به مطالعه پرونده قضایی  :
   اگر مشاوره حقوقی مربوط به زمانی باشد که پرونده ای هنوز در مراجع ذیصلاح تشکیل نشده است، مطالعه پرونده قضایی نیز عملاً منتفی است.
حامد نورمحمدی

قبل از اینکه تصمیم بگیری مشورت کن و پیش از اینکه به کاری اقدام کنی اندیشه نما

امام علی علیه السلام

و در کارها با آنان مشورت کن ، و چون تصمیم گرفتی بر خدا توکل کن زیرا خدا توکل کنندگان را دوست دارد.

قرآن کریم