قبول وکالت

خانه»خدمات حقوقی»قبول وکالت
قبول وکالت1402-1-3 13:17:41 +00:00
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اصول حرفه ای قبول وکالت

زمانی که درگیر یک پرونده حقوقی یا کیفری می‌شوید، انتخاب وکیل دادگستری ضرورت پیدا می کند. وکیل به عنوان نماینده و نایب موکل خود، همان استرس و نگرانی ها را به خود انتقال داده و خود را با پیروزی و شکست موکل خود، شادمان و غمگین خواهد دید. اینجانب پس از مشاهده عملکرد مثبت و منفی برخی از همکاران و بازخوردی که از موکلین و مردم گرفته ام، پنج اصل اساسی زیر را به عنوان مرام نامه شخصی در زمینه وکالت سرلوحه کار خویش قرار داده ام تا در کنار تلاش علمی و پیگیری امور مربوط به موکل، رضایت موکلین عزیز را نیز جلب کنم :

اصل انصاف و رعایت حال موکل

میزان حق‌الوكاله باید متناسب و منصفانه باشد و این تناسب بر اساس معیارهایی متعدد و با توجه کیفیت خدمات و حجم کار و همچنین با توجه به آیین نامه تعرفه حق الوکاله تعیین میشود.
 

اصل صداقت و امانت داری

وکیل دادگستری باید در رفتار و گفتار خود صادقانه عمل کند و از بیان امور خلاف واقع بپرهیزد و امانت دار اعتماد موکل خویش باشد.
 

اصل حفظ اسرار حرفه ای

حرفۀ وكالت ایجاب می‌كند كه وكیل حافظ اسرار مراجعه کنندگان باشد. حفظ اسرار حرفه‌ای حق موکل و تكلیف اساسی وكیل است.
 

اصل تلاش در جهت احقاق حق موکل

شرافت وکیل وثیقۀ سوگند وکالت است و ازاین‌رو، پایبندی و توجه به ارزش‌های والایی چون عدالت، از ویژگی‌های یک وکیل شریف است.
 

اصل پاسخگویی به موکل

وکیل باید با مدیریت زمان ، صرفاً موکل خویش را در جریان امور مربوط به پرونده وی یا اطلاعاتی که باید او از آن مطلع باشد، قرار بدهد.

اطلاعات بیشتر